Nákupný sprievodca: Aký elektrický gril vybrať?

Nákupný sprievodca: Aký elektrický gril vybrať? 2.25/5 71 hlas[ov]

Elektrický gril je maximálne vhodný na domáce použitie. Je skladný, má ľahkú údžbu, nestojí vela a grilovať na ňom je skutočne veľmi jednoduché.

Takmer každý elektrický gril dostupný na trhu je zároveň kontaktný gril, tzn., že sa dá zakryť a mäso grilujete naraz z oboch strán. Grilovanie je týmto spôsobom rýchlejšie a univerzálnejšie.

Viete ugrilovať nielen mäso, steaky, ale zapiecť sendviče, toasty či pannini. Niektoré grily viete zas otvoriť až na celú plochú šírku a využiť tak obé plochy. Je to výhoda a niektorí ľudia preferujú tento otvorený spôsob grilovania, pretože majú lepšiu kontrolu grilovania z každej strany.

Elektrický gril Catler GR 8012

Multifunkčný elektrický gril

Pri takto otvorených grilovacích dosiek však výkon grilu väčšinou poklesne, preto sa treba pozerať po vyššom príkone spotrebiča.

Výhoda elektrických grilov je rýchlosť grilovania. Gril sa rozpáli za pár minút a je takmer hneď pripravený, čo sa o grile na drevené uhlie nedá povedať.

Mnoho ľudí žije v bytoch, kde je použitie grilu na drevené uhlie kvôli zápachu a susedom takmer nemožné. Pri elektrickom grile stačí pustiť digestor a máte po problémoch.

Účel

Pri kúpe grilu je dôležité správne zhodnotiť vašu potrebu a intenzitu grilovania. Radi grilujete často alebo len veľmi zriedkavo. Grilujete len pre seba či vždy pre veľkú skupinu priateľov.

Máte veľkú kuchyňu alebo musíte šetriť miestom. Na tieto otázky si pred kúpou zodpovedajte. Predítete tak kúpe nevhodného grilu pre vaše potreby.

Ak grilujete často a väčšie množstvo, investujte do kvalitného prístroja, ktorý každodenné používanie s prehľadom zvládne. Ak ste príležitostný kuchár, pravdepodobne vám bude stačiť menší, jednoduchší prístroj. Platí, že elektrické grily zvládnu ugrilovať okrem mäsa množstvo ďalších vecí ako je zelenina, bagety a sendviče či ryby. Elektrický gril je tak oproti grilovacej panvici šikovnejší.

Na trhu sa objavujú zhruba štyri skupiny grilov

  1. úplne lacné grily, ktoré neodporúčam. Zväčša s cenou pod 50 EUR. Pri tejto cene musí výrobca obetovať mnoho funkcionalít. Častokrát sa nejedná o gril v pravom slova zmysle, ale skôr o ohrievač potravín
  2. Kvalitný low-end predstavujú grily s najlepším pomerom cena výkon. Väčšinou v cenovej hladine od 50 do 100 EUR. Tieto grily zvládnu slušne ugrilovať kus mäsa s dostatočným výkonom. Kvalita spracovania je relatívne v pohode.
  3. Kvalitné multifunkčné grily sú vhodné do domácností, v ktorej sa griluje často a veľa. Zvládne rýchlo ugrilovať takmer všetko. Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni. Cena je od 150 do 250 EUR
  4. Poloprofesionálne grily sú v najvyššej skupine bežne dostupných domácich grilov. Výkon je enormný, dostatočný pre každú príležitosť. Spracovanie je z ušlachtilých materiálov. Jedná sa o gril, ktorý vám vydrží veky.

Výkon grilu

Pre správne grilovanie je nesmierne dôležitý výkon grilu a jeho sila rozohriatia platní. Gril musí byť rozpálený na maximum, aby sa mäso pri kontakte s vriacim grilom zatiahlo do seba a vo vnútri si udržalo šťavnatosť.

Odporúčam grily s príkonom minimálne 2 000 W, ktoré sa rýchlo rozohrejú a mäso skutočne ugrilujú. Takýto výkon je dôležitý aj kvôli tomu, aby teplota rýchlo nepoklesla. Pri lacných griloch pri každom ďalšom mäse na platni totiž teplota grilovacej dosky rapídne poklesne.

Dizajn a použité materiály

Väčšina lacných grilov je vyrovená z tvrdených plastov. Kov príliš nehľadajte. Grilovacie dosky sú takmer u každého grilu z nepriľnavého materiálu. Ťažko hodnotiť ich kvalitu. Niektorí výrobcovia propagajú ich špeciálny povrch, z mojej skúsenosti sa aj pri tom najlepšom povrchu treba poriadne starať.

Nepoužívajte kovové náradie, ale skôr plastove či ešte lepšie drevené. Predídete tak poškriabaniu plochy a zničeniu jej nepriľnavých vlastností.

Drahšie a kvaitnejśie grily sú vyrobené z ušlachtilých materiálov. Všadeprítomný je nerez, kov a pri manipulácii hneď cítite, že tento gril má hodnotu.

Údržba

Väčšina grilov má relatívne ľahkú údržbu. Dosky u nich sa dajú vybrať a umyť v umývačke riadu. Je to výhoda? Určite áno. Pri lacnejších modeloch sú tieto dosky časom voľnejšie a slabo držia vo svojej polohe.

Inak je čistenie dosiek relatívne jednoduché aj vďaka čistiacej kefke.

Funkcionality

Medzi základné funkcie patrí nastavenie teploty grilu. Buď viete termostat nastavovať plynule od do alebo máte na výber len pár prednastavených polôh. Pri plynulom nastavení máte väčšiu kontrolu nad teplotou grilu a prepečením mäsa.

Drahšie grily majú pokročilejšie funkcie najmä v konštantnom výkone grilovacej dosky. Máte tak istotu, že teplota vám nikdy neklesne pod požadovanú teplotu.

Veľkosť

Elektrické kontaktné grily sú vhodné na domáce použitie, preto máte na výber niekoľko veľkostí podľa vašich potrieb. Drahšie a poloprofesionálnejšie grily zaberajú väčšinou viac miesta, preto si dobre zvážte či máte dostatok priestoru.

Kvalita vyhotovenia

Kvalita vyhotovenia od veľkej miery závisí od ceny grilu. Najlacnejšie grily pod 50 EUR sú svojou kvalitou veľmi slabé. Použité plasty pri normálnom používaní vydržia nanajvýš do dvojročnej zákonnej záruky.

Lepšie je investovať do grilu, ktorý je pevný a hutný s masívnou konštrukciou. Tvrdené plasty v dnešnej dobe vydržia aj tvrdé podmienky.

Ak máte chuť investovať do grilu viac, dočkáte sa veľmi kvalitného spracovania. Ušlachtilé materiály ako nerez, oceľ sú zárukou dlhej výdrže prístroje. Dá sa povedať, že takýto gril si kupujete na veľmi dlhú dobu.

Elektrický gril pod 100 EUR

Elektrický gril Tefal GC 305012

Najlepší pomer cena výkon

Elektrický gril Tefal GC 305012 ponúka maximálny pomer cena vs výkon za cenu len 60 EUR.

Čím to je?

Má dostatočný výkon 2 000 W takže bez problémov zvládne grilovať na vysokej teplote. Grilovacie dosky sú odnimateľné a ľahko sa čistia. Kvalitný tvrdený plast naznačuje dlhú životnosť. Pre nenáročné grilovanie je tento gril neporaziteľný. Prečítajte si viac v mojej recenzii.

Elektricky gril pod 200 EUR

Elektrický kontaktný gril Catler GR 4011

Veľmi kvalitný gril značky Catler

Elektrický gril Catler GR 4011 vám ponúka vysoký výkon 2 200 W. Zvládne bez problémov ugrilovať mäso, panini či zeleninu. Teplotu môžete manuálne regulovať. Je vyrobený z nerezovej ocele. Ak by som ho mal vyjadriť jeho vlastnosti jednou vetou, povedal by som, že si ponechal všetky dobré vlastnosti svojho väčšieho brata Catler GR 8012, ale za polovičnú cenu. Gril stojí niečo cez vyše 100 EUR. Prečítajte si celú recenziu grilu Catler GR 4011.  

Unikátna funkcia optimálneho grilovania

Unikátna funkcia optimálneho grilovania

Elektrický gril Tefal Optigrill GC 702D je zaujímavý svojou funkciou optimálneho grilovania. Gril vám totiž sám povie, ako je steak momentálne prepečený. Vďačí za to vybaveným senzorom, ktorý meria hrúbku mäsa, výkon grilu a čas prípravy.

Táto funkcia funguje prekvapivo veľmi dobre. Gril má tiež veľkú grilovaciu plochu, dosky môžete ľahko demontovať a umývať v umývačke. Cena grilu je zhruba 170 EUR. Prečítajte si celú recenziu elektrického grilu Tefal Optigrill 702D.

Elektrický gril nad 200 EUR

Elektrický gril Catler GR 8012

Jeden z najlepších grilov na trhu

Elektrický gril Catler GR 8012 je gril, ktorý sám vlastním. Ak máte grilovanie radi a hľadáte optimálny pomer cena výkon, myslím že je to práve tento gril. Výkon 2 200 W, optimálne rozmery či použitie grilu na spôsob barbecue je len pár jeho predností.
Kvalitné spracovanie grilu je tiež dôležitá vlastnosť, ktorá ma presvedčila. Cena zhruba 240 EUR je vyššia, ale tento gril vás hádam prežije. Prečítajte si moju celú recenziu grilu Catler GR 8012.

Elektrický gril nad 300 EUR

Elektrický kontaktný Catler GR 8030

Vlajková loď značky Catler

Elektrický gril Catler GR 8030 je vlajkovou loďou tejto austrálskej značky. Ja osobne ho považujem za taký poloprofesionálny gril. Zvládne grilovať aj pre skutočne obrovskú rodinu. Pri výkone 2 400 W už musíte dávať pozor, aby ste mäso nespálili. Gril Catler má na grilovacej doske množstvo tepelných senzorov, ktoré kontrolujú teplotu povrchu. Ak na gril položíte mäso, gril sa má tendenciu ochladzovať. Tu naopak senzor automaticky zvýši výkon na tom mieste, kde teplota klesla.

Použité materiály sú kapitola sama o sebe. Ušlachtilé materiály a celokovové telo naznačujú dlhú životnosť tohto grilu. Prečítajte si moju kompletnú recenziu grilu Catler GR 8030.

Záver

Výber vhodného grilu závisí hlavne od toho, ako často budete grilovať. Vyberajte si gril, ktorý má dostatočný výkon a použité kvalitné materiály. Vybral som pre vás tie, ktoré sú najlepšie v každej cenovej kategórii. Výberom z tohto zoznamu nemôžete urobiť žiadnu chybu. Užite si grilovačku.

Milujem grilovanie a kvalitné steaky, o ktorých píšem
Comments
  • matej
    Odpovedať

    Mali by ste si prelinkovať aj text linkami nie len obrázky

Pridaj komentár